Malba

Zatímco kresba využívá jednotlivé tahy například tužkou, malba je technika nanášení barev v souvislé vrstvě. A to hlavně pomocí štětce.
malovani
Samozřejmě lze využívat stejné motivy jako u kresby, oblíbená jsou zátiší, celé postavy i obličeje. Kdo chce, může jako motiv využít okolní zeleň, Vltavu i lodě na ní, pokud je dost rychlý. Stačí ujít pár metrů k okraji nábřeží. Učíme se, jak rozvrhnout poměry a velikosti, jak využívat na dvojrozměrném podkladu trojrozměrné zobrazení a jak a proč na něj přenést světlo i stín.

Vybírat lze z celé řady metod. Skříně ateliéru jsou plné především vodou ředitelných barev (od klasických „vodovek“ přes temperové barvy a na kurzech si můžete vyzkoušet i akrylovou nebo olejomalbu) i palet, na kterých lze namíchat nekonečné množství odstínů. A nanést je na řadu rozdílných papírů s různými strukturami i barvami. Stačí přizpůsobit si jeden z malířských stojanů,

které jsou vždy k dispozici, a začít. Někdy nemusíte ani vybírat motiv, dílo se v průběhu zkrátka objeví.

Malba má ale u nás daleko širší rozměr. Můžete malovat na papír i plátno, můžete ale malovat i na sklo, na textil nebo třeba malovat žehličkou – ano, i to jde. Stále totiž zkoušíme nové techniky a k nim patří například i enkaustika. Jde o speciální přenášení barev na povoskovaný papír. Moderní technologie enkaustiku otevřela široké veřejnosti, jde ale o starověkou antickou techniku. A zároveň jednu z ukázek, co všechno je možné v ateliéru vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pod vedením ak.mal. Heleny Slavíkové-Hruškové