Keramika

Máloco má tak uklidňující účinky jako tvoření z hlíny. Tvarování keramické hlíny vám procvičí ruce a nechá odpočinout hlavě.
hlina

A jako bonus je to údajně zdravé i pro kůži a nehty. Keramika se může tvářit jako náročná technika, ve skutečnosti jde o jednoduchou volnou tvorbu, která je oblíbená u těch nejmenších dětí i u dospělých. Zručnost zpracování speciální hlíny se dá rychle vytrénovat a výrobky slouží jako krásná ozdoba bytu, praktické doplňky, ale i jako oblíbené dárky.

Využít je možné řadu pomůcek, které jsou v ateliéru k dispozici. Zřejmě budete potřebovat šlikr, speciální „hliněné lepidlo“, kterým se jednotlivé části spojují, pokud výrobek netvarujete z jednoho kusu. Ve vytvoření vysněného objektu pomůžou i válečky (původně na těsto), různá tvarovátka, drátky, špejle a keramické špachtle, vykrajovátka či textilie, které můžou do hlíny krásně otisknout svou strukturu, nebo naopak houbičky, které povrch uhladí. Meze použití se nekladou žádné.

Pro ty, kdo chtějí vyzkoušet víc, je k dispozici i hrnčířský kruh. Tato technika možná vypadá jednoduše, ale najít střed pro vytvarování pravidelného výrobku se může projevit těžší, než se zdá. Výsledkem prvních pokusů asi nebudou hrníčky na běžné používání, alespoň talířek na odkládání čajového sáčku by však vzniknout mohl.

Pokud se vám nepodaří vytvořit výrobek během jednoho odpoledne, můžete si jej pečlivě zabalit do igelitu a nechat na příště. Nezabalená hlína potřebuje několik dní na vyschnutí, teprve potom se může vypalovat v keramické peci. V ní dosahuje teplota okolo jednoho tisíce stupňů. Poté je možné využít širokou škálu glazur, které vám nejspíš rozšíří slovní zásobu hned o několik odstínů barev. Glazování keramiky je vždy tak trochu překvapení – nikdy nevíte přesně, jakou podobu díky různému působení barev bude dílo nakonec mít. Po naglazování se výrobek vypaluje ještě jednou do finální podoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pod vedením ak.mal. Heleny Slavíkové-Hruškové