Další techniky

Rádi zkoušíme a objevujeme nové postupy a metody výtvarné práce. Barvami na hedvábí jsme vytvářeli nádherné šátky pomocí různých technik, od žilkování přes mačkanou techniku až třeba po použití obyčejných brček.

Naučili jsme se také vitrážovou Tiffaniho techniku, která pomocí jemných spojů malých různobarevných sklíček a umožňuje vytvořit menší vitráže či šperky. S touto technikou je možné změnit okoukané či poškozené skleněné objekty z kuchyně na krásné svícny, stojánky a nádobky pro různé účely. Tato technika je však rezervována jen dospěláky, protože je potřeba sklo nařezat, zabrousit, obalit samolepící páskou a sletovat cínem, což jsou postupy, které by ve skupince dětí nemusely být 100%ně bezpečné. podobné je to i pro jiné na bezpečnost náročnější techniky. Protože rádi experimentujeme, spojili jsme vitrážový postup s malbou a vytvořili si třeba krásné šperky, které vypadají jako miniaturní obrazy.

Sklo je krásný materiál, když máte k dispozici dost prostředků a nápadů, jak s ním pracovat. Tak jsme zkusili i fusing, tedy spékání skla ve speciální mikrovlnné troubě. Takzvané fúzované sklo je ozdoba s originálním designem, která se hodí především jako šperk, ale použití se meze nekladou. Kombinuje se sklo různých typů a barev, k němuž je možné přidat i takzvané millefiori, tedy určité už hotové tvary, jako jsou především kytičky a podobné ornamenty.

Prošli jsme si i speciálně zaměřeným večerem (nebo tedy moderně workshopem) enkaustiky. Speciální žehličkou nebo pro tento účel určenou horkou jehlou jsme nahřáli voskové barvy a přenesli je na povoskovaný papír. Pozor, jestli chcete vyzkoušet doma, nepoužívejte obyčejnou žehličku, voskové barvy by ji mohly poškodit. Enkaustické obrazy můžou sloužit jako krásné mandaly, ale jde s nimi vytvořit i divokou krajinu nebo abstraktní snové dílo.

Naši členové přicházejí se stále novými nápady a technikami, které chtějí vyzkoušet. V nejbližší době se chystáme na přenos fotky na textil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pod vedením ak.mal. Heleny Slavíkové-Hruškové